Разлика помеѓу преработките на „Зимски олимписки игри 1980“

с (Бот Додава: ab, af, ar, az, be-x-old, bg, bs, ca, cs, da, de, el, eo, es, et, eu, fi, fr, he, hr, hu, is, it, ja, kk, ko, ky, la, lb, mhr, mn, mr, ms, nl, nn, no, pl, pt, ro, ru, sh, simple, sl, sq, sr, sv, th, tr, uk, vi, zh)
* [[Ингемар Стенмарк]] од [[Шведска]] доминирал во техничките дисциплини во [[алпско скијање]], освојувајќи злато во слалом и велеслалом. Во женска конкуренција, [[Хани Венцл]] од [[Лихтенштајн]], исто така освоила две злата во техничките дисциплини (слалом и велеслалом). Со овој нејзин успех, нејзината земја станала најмалата, којашто некогаш освоила златен медал на Олимписките игри.
* Во [[нордиска комбинација]], [[Улрих Велинг]] од [[Источна Германија]] и во [[уметничко лизгање]], [[Ирина Роднина]] од [[Советски Сојуз|Советскиот Сојуз]] ги освоиле третите златни медали во своите дисциплини на Олимписките игри.
* [[Биатлон]]ецот [[Александр ТикхоновТихонов]] го освоил својот четврти златен медал на четвртите последователни Зимски олипмписки игри. Сите златни медали ги освоил како дел од штафетата на својата земја.
* Советскиот натпреварувач во скијачко трчање, [[Николај Зимјатов]], освоил три златни медали во скијачко трчање.
* [[Ерик Хајден]] од [[САД]] доминирал во [[брзо лизгање]], освојувајќи 5 златни медали. Тој победил во тркитњ на 500, 1.000, 1.500, 5.000 и 10.000 m), притоа поставувајќи 4 Олимписки и еден светски рекорд. Овој потфат, до денес останал не надминат во овој спорт.