Разлика помеѓу преработките на „’Рскавични риби“

с
Бот Додава: vi:Lớp Cá sụn; козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот Додава: vi:Lớp Cá sụn; козметички промени)
}}
 
[[Податотека:Rajiformes in Sea Life Helsinki.JPG|thumbмини|160px|rightдесно|Вистинска раја (лизгач).]]
 
'''‘Рскавичните риби''' ('''Chondrichthyes''') сочинуваат една од трите класи на денешните [[риби]] и се карактеризираат со [[‘Рскавица|‘рскавичен]] [[скелет]]. Остри, забовидни лушпи познати како плакоидни плочки се својствени за сите ‘рскавични риби и понекогаш тие се модифицирани во боцки. [[Заб]]ите, кои исто така се модифицирани плочки, обично не се споени со вилицата и периодично отпаѓаат и се заменуваат. [[Пловен меур|Пловниот меур]], кој кај [[Коскени риби|коскените риби]] ја дава рамнотежата, отсуствува кај членовите на оваа класа; одговорен за рамнотежата на ‘рскавичните риби е нивниот лесен ‘рскавичен скелет. Некои ‘рскавични риби имаат други модификации за лебдење во водата. [[Химера|Химерите]], [[Ајкула|ајкулите]], [[лизгач]]ите и [[Раја|раите]] припаѓаат на оваа класа.
[[tr:Kıkırdaklı balıklar]]
[[uk:Хрящеві риби]]
[[vi:Lớp Cá sụn]]
[[zh:軟骨魚綱]]
[[zh-yue:軟骨魚綱]]