Разлика помеѓу преработките на „Зимски олимписки игри 1928“

с (Бот Додава: lt:1928 žiemos olimpinės žaidynės)
 
== Спортови ==
Медали биле доделени во 14 дисциплини во 6 спортови. Демонстративни спортови на игрите биле воена патрола (спорт сличен на [[биатлон]]) и еден вид на тркачки спорт со санки, влечени од кучиња, при што возачот бил на скии, а не на санката.
{|
|
** [[Скијачки скокови на Зимските олимписки игри 1928|Скијачки скокови]]
|}
 
Демонстративни спортови на игрите биле воена патрола (спорт сличен на [[биатлон]]) и еден вид на тркачки спорт со санки, влечени од кучиња, при што возачот бил на скии, а не на санката.
 
== Распоред на натпревари ==