Разлика помеѓу преработките на „Зимски олимписки игри 1928“

нема опис на уредувањето
| Број на спортови = 6
| Број на натпревари = 14
| Отварање = [[1411 јануарифевруари]] [[19241928]]
| Затварање = [[2819 февруари]] [[19241928]]
| Стадион =
}}
 
'''II Зимски олимписки игри''' се одржале од [[1411 јануарифевруари|11]] до [[28 јануари]] [[1928]] година во [[Сент Мориц]], [[Швајцарија]]. Тоа биле првите [[Зимски олимписки игри]], кои не се одржале во склоп на Летните олимписки игри. Претходните [[Зимски олимписки игри 1924|Зимски олимписки игри]], додатно биле именувани како „зисмки“, отакако биле организирани како дел од биле одржане као дел од [[Летни олимписки игри 1924|Летните олимписки игри во 1924]].
 
== Краток преглед ==