Разлика помеѓу преработките на „Зимски олимписки игри 1928“

Нема измена во големината ,  пред 11 година
с (Бот Додава: ab, af, ar, az, be-x-old, bg, bn, bs, ca, cs, da, de, eo, es, et, eu, fi, fr, he, hr, hu, it, ja, kk, ko, ky, la, lb, mhr, mn, mr, ms, nl, nn, no, pl, pt, ro, ru, sh, simple, sk, sl, sq, sr, sv, th, tr, uk, zh; козметичк)
 
== Земји-учеснички ==
На игрите учествувале 464 спортисти од 25 земји. Своето прво учество го забележале: [[Аргентина]] (прва земја од јужната хемисфера којашто учествувала на Зимските олимписки игри), [[ЕстонијаГерманија]], [[ГерманијаЕстонија]], [[Јапонија]], [[Литванија]], [[Луксембург]], [[Мексико]], [[ХоландијаРоманија]] и [[РоманијаХоландија]].
{|
|