Разлика помеѓу преработките на „Координирано универзално време“

с
нема опис на уредувањето
с
с
|}
 
'''Координирано универзално време''' или '''УТЦUTC''' ([[Англиски јазик|англ]]. '''UTC''' - ''Coordinated Universal Time'', фран. ''Temps Universel Coordonné'') е високо прецизно стандардно атомско време, кое приближно го следи универзалното време. Базирано е на законите на разни земји во светот односно на Временските зони, кои се прикажуваат позитивно или негативно во однос на УТЦ. Друго име за ова време е З-време или Зулу-време (го користи армијата на САД, на пример).
 
УТЦ е и системско време кое се користи во многу [[Интернет]] и [[World Wide Web]] стандарди. -{Network Time Protocol}- е подесен да ги синхронизира часовниците на многу компјутери преку интернет, во однос на УТЦ. УТЦ се користи и во авијацијата, метеролошките станици, летовите, воздушниот сообраќај и мапите со цел да не се помеша летното сметање на времето.