Разлика помеѓу преработките на „Ајфелова кула“

revert test edits
(revert test edits)
'''Ајфеловата Кула''' ([[Француски јазик|француски]]: ''Tour Eiffel'', се изговара: {{IPA|/tuʀ efɛl/}}) е [[железо|железна]] [[кула]] изградена на ''[[Марсовите полиња]]'' покрај реката [[Сена]] во [[Париз]]. Тоа е највисоката градба во Париз и меѓу најпрепознатливите симболи во светот. Именувана според нејзиниот архитект [[Густав Ајфел]], денес преставува една од најпосетените туристички атракции.
 
</gallery>== Статистика ==
 
<gallery>
 
<gallery>
Слика:Пример.jpg|Опис на прва слика
Слика:Пример.jpg|Опис на втора слика
</gallery>[[Податотека:[[Пример.jpg]]'''''Закосен текст'''[[Податотека:[[Податотека:Пример.jpg]]]]'']]
</gallery>== Статистика ==
[[Податотека:Eiffel_Tower_1945.jpg|мини|200px|Ајфеловата кула во 1945.]]
[[Податотека:eiffel.tower.cdmars.arp.jpg|thumb|left|145px|Поглед југоисточно од кулата, по [[Марсовите полиња]], со [[Кула Монпарнас|Кулата Монпарнас]] во далечината ]]
Оригинално, Ајфел дозволил кулата да стои 20 години (кога сопственоста би истекла за градот Париз, кој оригинално планирал да ја сруши; дел од оригиналните правила на натпреварот биле дека кулата морала лесно да се сруши), но бидејќи се прикажала како корисна за комуникациски цели, било дозволено да остане и по истекот на дозволата.
 
== Настани ==lol olol pppppp[[Податотека:Пример.jpg]]
[[Податотека:Eiffel_closeup.jpg|thumb|right|200px|Челичните поврзувања.]]
[[Податотека:Paris-Eiffel-down.jpg|thumb|right|200px|Поглед надолу од врвот на обсервационата платформа.]]
73

уредувања