Региони на Грција: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 16 години
с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
{{Политика на Грција}}
 
'''Регионите''' ([[грчки јазик|грчки]]: ''γεωγραφικά διαμερίσματα'') претставуваат традиционална (порано и официјална) [[административна поделба|суб-национална поделба]] на [[Грција]]. Постојат 10 региони (седум на копното и три островски групугрупи), кои се понатамошно поделени на 54 [[префектури на грција|префектури]].
 
<table align=center>
13.850

уредувања