Разлика помеѓу преработките на „Километри на час“

с
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: et:Kilomeeter tunnis)
с
'''Километар на час''' е [[мерна единица]] за [[брзина]]. Симболот на единицата е '''км/ч''' (меѓун. '''km/h''').
 
Знакот km/h е најшироко употребуван на сообраќајни знаци и автомобилски брзинометри. Затоа тој е неспоредливо поприсутен отколку правилната единица на [[СИ систем|СИ системот]], [[метри во секунда|m/s]]. Заедно со [[kWh]] (киловат-час), км/ч (km/h) е најчесто употребуваната мерна единица базирана на [[час]]от, кој е само „не-СИ единица прифатена за употреба со СИ единици“ од [[Меѓународно биро за тегови и мери|МБТМ]].<ref>[http://www.bipm.org/en/si/si_brochure/ МБТМ брошура] (СИ навод) {{en}}</ref>