Разлика помеѓу преработките на „Михаило Марковиќ“

нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: мини|десно|180п|Михаило Марковиќ '''Михаило Марковиќ''' (роден на...)
 
[[Податотека:MihailoPicture.jpg|мини|десно|180п|Михаило Марковиќ]]
'''Михаило Марковиќ''' (роден на [[24 февруари]] [[1923]] во [[Белград]] - почина на [[7 февруари]] [[2010]]<ref>[http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/124/%D0%94%D1%80%D1%83%D1%88%D1%82%D0%B2%D0%BE/486521/%D0%9F%D1%80%D0%B5%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D1%83%D0%BE+%D0%9C%D0%B8%D1%85%D0%B0%D0%B8%D0%BB%D0%BE+%D0%9C%D0%B0%D1%80%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%9B.html Преминуо Михаило Марковић], РТС, 7 февруари 2010</ref> во Белград) беше југословенски и српски философ. Тој беше познат како член на [[Праксис школа|Праксис школата]] во 1960-тите и 1970-тите. Кон крајот на 1980-тите и во текот на 1990-тите, тој бил подржувач на политиката на [[Социјалистичка на партија на Србија|Социјалистичката партија на Србија]], а до 1995 и нејзи9н потпретседател.<ref>[http://www.naslovi.net/2010-02-07/s-media/preminuo-akademik-mihailo-markovic/1532779 Preminuo akademik Mihailo Marković], 7 февруари 2010</ref>
 
Марковиќ бил и еден од авторите на [[Меморандум на Српската академија на науките и уметностите|меморандумот на САНУ]].
 
== Референци ==