Разлика помеѓу преработките на „Разговор:Вршка Чука“

→‎латиница: нова секција
с (Бот додава шаблон: Страница за разговор)
 
(→‎латиница: нова секција)
{{Страница за разговор}}
 
== латиница ==
 
Штом като се вратило името на jазикот као ''српски'', тогаш морамо да укинем латиницата - [[:s:en:Constitution_of_Serbia#Article_10]]: ''Serbian language and Cyrillic script shall be in official use in the Republic of Serbia.'', т. е. во Србиjа се пишува само на кирилица. Латиница би била потребна, ако статиjата е била на de wiki, fr wiki, it wiki и така натаму, за луге, коjи не разуме кирилично писмо. Овде нема такива, значи нема потреба от латиница. [[User:Bogorm|Потребител:Bogorm]] <small>([[User talk:Bogorm|разговор]])</small> 12:03, 7 февруари 2010 (UTC)
1.270

уредувања