Разлика помеѓу преработките на „Санторини“

Додадени 833 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (+interwiki)
{{Внимание}}
{{Викифицирање}}
 
'''Санторини''' ( на грчки: Σαντορίνη) е мал, тркалезен архипелаг на вулкански острови сместен во јужниот дел на Егејското море, околу 200 км југоисточно од копното на Грција. Истотака е познато под името '''Тера''' (или Тира, на грчки Θήρα ), ја сочинуваат најјужниот член на групата острови Киклади, со површина од приближно 73 км² (28 ми²) и според пописот на население од 2001 година со популација од 13,670 жители. Го сочинуваат Општината Тира (12,440 жители) и заедницата Оjа (1,230 жители, од кои 268 жители со постојано живеалиште на крајбрежниот остров Терасиа, кој се наоѓа на запад). Двата зафаќаат вкупна површина од 90,623 км², каде се вклучени и ненаселените острови Неа Камени, Палeа Камени, Аспрониси и Кристиана (сите се дел од Општината Тира).
{{Инфокутија грчки острови
|име = Санторини
|изворно_име = Σαντορίνη
|слика = Fira at Santorini (from north).jpg
|титл = Поглед над калдера
|мапа = GR_Thira.PNG
|координати = {{Coord|36|25.2|N|25|25.9|E}}
|ланец = Киклади
|острови =
|површина = 73
|највисок_врв =
|елевација =
|периферија = [[Јужен Егеј]]
|префектура = [[Киклади]]
|главен_град = [[Фира]]
|население = 13402
|население_од = 2001
|густина = 184
|поштенски_код = 847 00, 847 02
|телефон = 22860
|таблички = EM
|сајт = [http://www.thira.gr www.thira.gr]
}}
 
'''Санторини''' ( на грчки: {{lang-el|''Σαντορίνη''}}) е мал, тркалезен архипелаг на вулкански острови сместен во јужниот дел на [[Егејското море]], околу 200 кмkm југоисточно од копното на [[Грција]]. Истотака е познато под името Тера (''Θήρα'Тера''' (или Тира, на грчки Θήρα ),. јаЈа сочинуваат најјужниот член на групата острови Киклади, со површина од приближно 73 км² (28 ми²) и според пописот на население од 2001 година со популација од 13,670 жители. Го сочинуваат Општината Тира (12,440 жители) и заедницата Оjа (1,230 жители, од кои 268 жители со постојано живеалиште на крајбрежниот остров Терасиа, кој се наоѓа на запад). Двата зафаќаат вкупна површина од 90,623 км², каде се вклучени и ненаселените острови Неа Камени, Палeа Камени, Аспрониси и Кристиана (сите се дел од Општината Тира).
Санторини всушност е она што останало од една голема вулканска експлозија, уништувајќи ги раните населби на она што порано било само еден остров и предизвикало да се создаде сегашната геолошка калдера. Неговата спектакуларна физичка убавина заедно со динамичниот ноќен живот го направиле островот во едно од најпривлечните места за туристите во Европа.
Големата централна лагуна, повеќе или помалку правоаголна и зафаќа површина од околу 12 км до 7 км (8 ми до 4 ми), од трите страни е обиколено со 300м (984 стапки) огромно високи гребени. Островот се спушта надолу од гребените до Егејското море кое го обиколува. На четвртата страна лагуната е одделена од морето од еден друг многу помал остров наречен Терасиа; лагуната се соединува со морето на две места, на северозапад и југозапад. Водата во центарот е околу 400м (1300 стапки) длабока, на тој начин правејќи го безбедно пристаниште за сите видови бродови. Сите пристаништа на островот се наоѓаат во лагуната и нема пристаништа во пооддалечениот периметар на островот; главниот град, Фира, е прицврстен на врвот на гребенот која гледа долу во лагуната. Вулканските карпи создадени од поранешната ерупција содржат оливин и имаа значително мало присуство на хорнбленд.
Анонимен корисник