Разлика помеѓу преработките на „Конфедерација“

Додадени 24 бајти ,  пред 11 година
с
Бот Додава: als:Staatenbund; козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот Додава: als:Staatenbund; козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Конфедерација''' е сојуз мегу самостојни [[држава|држави]] во кој се здружуваат одделни држави врз основа на меѓусебен договор заради остварување на извесни заеднички цели како на пример:
* [[одбрана]]
* [[надворешна политика]]
* надворешно [[трговија|трговски]] договори
* заедничка [[валута]]
Во конфедерација, конфедератите си ја задржуваат својата [[сувереност]] пренесувајќи го на сојузните управни органи само вршењето на одредените работи предвидени со договорот за формирање на конфедерацијата.
 
 
[[af:Konfederasie]]
[[als:Staatenbund]]
[[ar:اتحاد كونفدرالي]]
[[bg:Конфедерация]]