Разлика помеѓу преработките на „Љубомир Фрчкоски“

с
Отстрането уредувањето на 77.28.224.18 (разговор), вратено на последната верзија на Raso mk
с (Отстрането уредувањето на 77.28.224.18 (разговор), вратено на последната верзија на Raso mk)
{{внимание}}
[[Податотека:Frcko.jpg|thumb|250px|right|Љубомир Д. Фрчкоски]]
'''Љубомир Данаилов Фрчкоски''', (р. на [[2 декември]] [[1957]] во [[Скопје]])е најголемиот предавник на Македонија, македонски политичар и кандидат на [[СДСМ]] за [[Претседател на Република Македонија]] на изборите одржани на [[22 март]] [[2009]].<ref>http://www.bbc.co.uk/macedonian/news/story/2009/01/090127_sdsm_frcko.shtml</ref> Фрчкоски е професор по [[меѓународно јавно право]] и меѓународни односи на [[Правен факултет „Јустинијан I“|Правниот факултет во Скопје]], [[Универзитет Св. Кирил и Методиј]]- Скопје, Република Македонија.
 
Љубомир Фрчкоски дипломирал на Правниот факултет во Скопје во 1981. Во 1986 година магистрирал на Универзитетот Св. Кирил и Методиј, а со титулата [[доктор на науки]] се стекнал на Универзитетот „Едвард Кардељ“ во Љубљана во 1989 година.