Разлика помеѓу преработките на „Свод“

Додадени 14 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: sr:Свод, tr:Tonoz (mimarlık))
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[СликаПодатотека:Stargard Kolegiata Sklepienie.JPG|300px|right]]
 
Под поимот '''свод''' во архитектурата се подразбира внатрешната страна од одредена покривна конструкција која има закривена форма, а најчесто полуцилиндрична. Упатува на асоцијација на небесниот свод.[[Категорија:архитектура]]
 
{{никулец}}
 
Под поимот '''свод''' во архитектурата се подразбира внатрешната страна од одредена покривна конструкција која има закривена форма, а најчесто полуцилиндрична. Упатува на асоцијација на небесниот свод.[[Категорија:архитектура]]
[[Категорија:Архитектура]]
 
[[an:Buelta (arquiteutura)]]