Разлика помеѓу преработките на „Југославија“

Одземени 3 бајти ,  пред 10 години
с
Бот Менува: af:Joego-Slawië; козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот Менува: af:Joego-Slawië; козметички промени)
* Третата Југославија го носи името [[Сојузна Република Југославија]] (СРЈ) и постои од 1992 до 2003 на територијата на [[Србија]] (вклучувајќи ги и автономните провинции [[Војводина]] и [[Косово]]) и [[Црна Гора]]. Во 2003, името Југославија официјално е укинато и земјата станува лабава унија наречена [[Србија и Црна Гора]].
 
 
[[Категорија:Југославија|*]]
[[Категорија:Поранешни држави на Балканот]]
 
[[af:JoegoslawiëJoego-Slawië]]
[[ar:يوغوسلافيا]]
[[ast:Yugoslavia]]