Разлика помеѓу преработките на „Географија на Бугарија“

с
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
Климата во Бугарија е умерена континентална со топли лета и ладни зими. Подрачјата кои се наоѓаат на голема надморска височина имаат кратки ладни лета и долги жешки зими.
 
 
[[Категорија:Географија на Бугарија | ]]
 
{{Европа по тема|Географија на}}
 
[[bg:География на България]]
[[bn:বুলগেরিয়ার ভূগোল]]
[[de:Geographie Bulgariens]]
[[en:Geography of Bulgaria]]
[[it:Geografia della Bulgaria]]
[[lt:Bulgarijos geografija]]
[[no:Bulgarias geografi]]
[[nn:Bulgarsk geografi]]
[[no:Bulgarias geografi]]
[[nov:Geografia de Bulgaria]]
[[pl:Geografia Bułgarii]]
[[sv:Bulgariens geografi]]
[[zh:保加利亞地理]]
 
[[Категорија:Географија на Бугарија | ]]
 
{{Европа по тема|Географија на}}
46.384

уредувања