Разлика помеѓу преработките на „Летни олимписки игри 1912“

* За последен пат учествувале земји коишто не биле независни.
* Британецот [[Арнолд Џексон]] на 1500m победил со само една десетинка подобар резултат од тројцата американски фаворити кои се бореле за златниот медал, но не го добиле. Оваа трка се смета дека е една од најдобрите трки на сите времиња, а со 21 година Џексон станал најмладиот олимпионик.
* За прв пат учествувала [[Србија]]. Атлетичарит на 100m [[Душан Милошевиќ]] бил трет во квалификациите, а маратонецот [[Драгутин Томашевиќ]] во маратонот завршил 37..
* Британецот [[Едварт Даглас Хорсфол]] освоил 2 златни медали во веслање со што станал најдобриот британски веслач до појавувањето на [[Стив Редгрејв]].