Разлика помеѓу преработките на „Летни олимписки игри 1912“

* Мечот во [[борење]], [[Грчко-римски стил]] помеќу Клајн и Асикаинен траел цели 11 часа и 40 минути што претставува најдолгиот боречки меч којшто некогаш се одржал. Клајн успеал да победи, но немал сили во финалите да победи и да го освои златниот медал. Тоа го искористил борачот Јохансон којшто го освоил златниот медал, а во претходните натпревари тој загубил од Асикаинен.
* Американецот [[Џим Торп]] победил во [[петобој]] и [[десетобој]],но бил дисквалификуван поради прекршувањето на правилата на аматеризмот. Сепак во [[1982]] година, тој повторно постхумно е прогласен за победник.
* Швеѓанецот [[Оскар Сван]] станал најстариот победник на Олимписките игри, со64со 64 години во дисциплината пукање во елен.
* Била воведена женска конкуренција во [[пливање]] и [[скокови во вода]].
* Шведска како домаќин одбила да се одржуваат натпревари во [[бокс]].