Шаховски самоучител: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с Бот додава Шаблон: Без извори
Нема опис на уредувањето
Ред 1:
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Авербах_Самоучител.jpg|десно|рамка|200п|Корица на книгата]]
'''Шаховски самоучител''' е шаховска книга, дело на познатиот руски велемајстор [[Јури Авербах]]. Книгата е напишана во [[1970]] година и претставува одлично помагало, кое се препорачува за оние кои немаат големо шаховско искуство и познавање. Преку општите принципи, правила и анализи читателот е подготвен да ги разбере најзначајните шаховски елементи. Книгата е напишана на [[руски јазик]] и има 142 страници.
 
== Содржина ==