Разлика помеѓу преработките на „Асиметрична дигитална претплатничка линија“

с
Бот Менува: en:Asymmetric Digital Subscriber Line; козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот Менува: en:Asymmetric Digital Subscriber Line; козметички промени)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
[[СликаПодатотека:ADSL router with Wi-Fi (802.11 b-g).jpg|thumb|right|250px|За АДСЛ врска потребна е порта. [[Модем]]от на сликата е воедно и [[точка на безжичен пристап]].]]
'''Асиметрична дигитална претплатничка линија''' ('''Asymmetric Digital Subscriber Line''') или '''АДСЛ''' (''ADSL'') е облик на [[ДСЛ]], технологија за комуникација на податоци која врши пренос на истите преку [[бакар]]на [[телефон]]ска жица преку [[модем]].
 
 
=== За жицата ===
АДСЛ-от користи две ралични стапки на фреквенција. Кај стандардниот АДСЛ, стапката од 25.875 [[кХц]] до 138 Кхц се користи за подигања, додека 138 кХц – 1104 кХц се користи за спуштања.
 
[[Податотека:ADSL frekvencii.jpg|thumb|400п|right|Приказ на АДСЛ фреквенции]]
Постои директна врска помеѓу бројот на парчињата и капацитетот на проодност на АДСЛ врската. Точниот капацитет на податоци по едеиница парче зависи од користениот [[модулација|модулацион]] метод.
 
Една честа грешка е припишувањето на буквата ''A'' во кратенката ''АДСЛ'' на зборот [[асинхрон]]. АДСЛ технологиите користат [[синхрон]] врамен протокол за пренос на податоци на жицата.
 
=== Модулација ===
АДСЛ првобитно постоел со два вкуса: (слично како [[ВДСЛ]]), имено [[Безносачка Амплитудна Модулација на Фаза|БАМФ]] и [[Ортоголано мултиплексирање на делба на фреквенции|ОМДФ]]. БАМФ бил ''де факто'' стандард за АДСЛ сѐ до [[1996]], употребуван во 90% од инсталациите на АДСЛ во тоа време. Меѓутоа, ОМДФ бил избран за првите ITU-T АДСЛ стандарди, G.992.1 и G.992.2 (исто така познати како ''G.dmt'' односно ''G.lite''). Затоа, сите современи инсталации на АДСЛ се базираат на ОМДФ модулационата шема.
 
== АДСЛ стандарди ==
{| style='min-width: 75%; border:1px solid #aaa'
|-
== <div class="plainlinks">Наслов</div> ==
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.iol.unh.edu/training/dsl/ The UNH-IOL DSL Knowledge Base (advanced tutorials)]
* [http://www.dslforum.org DSL Forum] - Promotional trade organization for the ADSL industry
* [http://www.esatclear.ie/~aodhoh/adsl/report.html ADSL Research Report]
* [http://adsl.atspace.org/ Tехнологија ADSL]
 
[[Категорија:Интернет]]
 
[[de:Asymmetric Digital Subscriber Line]]
[[el:Asymmetric Digital Subscriber Line]]
[[en:Asymmetric digitalDigital subscriberSubscriber lineLine]]
[[eo:ADSL]]
[[es:Asymmetric Digital Subscriber Line]]