Разлика помеѓу преработките на „Кинеска кујна“

Нема измена во големината ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
'''Кинеската кујна''' ([[кин.]] 中國菜) води потекло од разните региони во [[Кина]] и денес е распространета во речиси сите земји ширум светот, меѓу кои и [[Република Македонија|Македонија]].
 
Регионалните култури во [[Кина]] се разликуваат една од друга во голема мера, па така се разликува и нивната храна. Во Кина постојат осум главни регионални [[кујна (култура)|кујни]]: [[Анхујска кујна|Анхујскаанхујска]], [[Кантонска кујна|Кантонскакантонска]], [[Сечуанска кујна|Сечуанскасечуанска]], [[Фуџиенска кујна|Фуџиенскафуџиенска]], [[Хунанска кујна|Хунанскахунанска]], [[Џеџианшка кујна|Џеџианшкаџеџианшка]], [[Џиангсуска кујна|Џиангсускаџиангсуска]] и [[Шандуншка кујна|Шандуншка]]. Постојат и [[Будистичка кујна|Будистичкабудистичка]] и [[кинеска исламска кујна|Муслиманскамуслиманска]] поткујна во рамките на пошироката кинеска кујна.
 
==Кујна==