Разлика помеѓу преработките на „Црква „Св. Богородица Казанџиска““

нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Infobox World Heritage Site |Name = Предхристијански и византиски споменици во Солун |Image = [[Im...)
 
}}
 
'''Црквата Панагиja Халкеон''' ([[грчки јазик|грчки]]: ''?'') е христијански храм кој се наоѓа во [[Солун]], [[Грција]]. Објектот се наоѓа северно од [[Виа Егнација]]. Црквата била изградена во [[11 век]], од страна на [[протосевастос]], врз паганскиот храм кој бил посветен на [[Хефест]].<ref>"Thessaloniki History - Arhaeology - Tourism", by Rekos Ltd, ISBN 960-7167-66-X</ref>. Во времето на [[Османлиска империја|Османлиската империја]], црквата била претворена во [[џамија]].
 
{{coord|40|38|12.51|N|22|56|37.45|E|region:GR_type:landmark|display=title}}
 
[[Category:BuildingsЗгради andи structuresградби inво ThessalonikiСолун]]
[[Category:ByzantineВизантиска sacred architectureархитектура]]
[[Category:ChurchesЦркви inво GreeceСолун]]
[[Category:TourismВизантиски inцркви Greeceво Солун]]
[[Category:ByzantineГрчки churchesправославни of Thessalonicaцркви]]
[[Category:Eastern Orthodox church buildings]]
 
[[en:Church of Panayia Halkeion]]