Разлика помеѓу преработките на „Црква „Св. Софија“ (Солун)“

нема опис на уредувањето
с
 
Црквата Света Софија е вклучена во [[Список на светско културно и природно наследство на УНЕСКО|списокот на светско и културно наследство на УНЕСКО]].
 
{{Шаблон:Цркви-Никулец}}
 
== Наводи==
{{наводи}}
 
==Надворешни врски==
{{Шаблон:Цркви-Никулец}}
 
{{DEFAULTSORT:Света Софија}}
 
==External links==
{{commonscat|Church of Holy Wisdom, Thessaloniki}}
*[http://odysseus.culture.gr/h/2/eh251.jsp?obj_id=1661 HellenicМинистерство Ministryза ofкултура Cultureна Грција]
 
 
{{coord|40|37|58.24|N|22|56|49.54|E|region:GR_type:landmark|display=title}}
 
{{DEFAULTSORT:Света Софија}}
[[Category:Buildings and structures in Thessaloniki]]
[[Category:ChurchesЗгради inи Greeceградби во Солун]]
[[Category:WorldЦркви Heritageво Sites in GreeceСолун]]
[[Category:ByzantineВизантиска sacred architectureархитектура]]
[[Category:Христијанство во Римскиот Солун]]
[[Category:Christianity in Late Roman Thessalonica]]
[[Category:ByzantineВизантиски churchesцркви ofво Thessalonicaсолун]]
[[Category:EasternГрчки Orthodoxправославни church buildingsцркви]]
 
[[de:Hagia Sophia (Thessaloniki)]]