Разлика помеѓу преработките на „Википедија:Никулец“

с
Отстрането уредувањето на 80.84.184.126 (разговор), вратено на последната верзија на Wutsje
с (Отстрането уредувањето на 80.84.184.126 (разговор), вратено на последната верзија на Wutsje)
Некои статии го почнуваат својот вики живот како '''[[:Category:Никулец|никулци]]'''. '''Никулец''' е мала статија што се состои од кус пасус или неколку зборови. Освен со неколку најбитни податоци, никулците не успеваат да ја покријат темата на статијата. Тие се легитимни и нивната улога е да се иницира и затемели интерес за предложената тема. Но никулците не се цел сами за себе, туку претставуваат повик за нова и побогата содржина. Ако направиш никулец, обележи го со '''<nowiki>{{Никулец}}</nowiki>''' во првиот ред на текстот од статијата. На тој начин ќе дадеш сигнал на други викисатели дека има статија која бара помош и ке ја одбележиш статијата со ова порака:
 
::''Ова статија е <font color="0000FF"><u>'''никулец'''</u></font>. Кликни на <font color="0000FF">"уреди"</font> да ја прошириш статијата.''
{{Никулец}}
 
[[Категорија:Никулец| ]]