Разлика помеѓу преработките на „Црква „Св. Софија“ (Солун)“

с
нема опис на уредувањето
с
{{Infobox World Heritage Site
|Name = Предхристијански и христијански спомеици во Солун
|Image = [[Image:Hagiasophiathessa.jpg|300px]]<br><Small>The Hagia Sophia
|State_Party = {{GRE}}
|Type = Cultural
|Criteria = i, ii, iv
|ID = 456
|Link =
|Region = [[Список на светско и културно наследство во Европа|Културно наследство во Европа]]
|Coordinates = {{coord|40|37|N|22|56|E}}
|Year = 1988
|Session = 12
|Extension =
|Danger =
}}
 
'''Црквата Света Софија''' ([[грчки јазик|грчки]]: ''Ἁγία Σοφία'') е [[црква]] која се наоѓа во [[Солун]], [[Грција]]. Црквата е една од најстарите во градот кои опстојуваат до ден денес.