Разлика помеѓу преработките на „Црква „Св. Софија“ (Солун)“

нема опис на уредувањето
Голем дел од внатрешноста на црквата бил реконструиран по големиот пожар во Солун од [[1917]] година. Куполата била обновена во [[1980]] година.
 
Црквата Света Софија е вклучена во [[Список на светско и културно наследство на УНЕСКО|списокот на [[Светскосветско и културно наследство на УНЕСКО]].