Махараштра: Разлика помеѓу преработките

Додадени 20 бајти ,  пред 13 години
с
Бот Менува: et:Mahārāshtra; козметички промени
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Додава: sw:Maharashtra)
с (Бот Менува: et:Mahārāshtra; козметички промени)
! colspan="2" bgcolor="#DEFFAD" | Мапа
|-----
| colspan="2" align="center" bgcolor="#E8E8E8" | <center>[[СликаПодатотека:India_Maharashtra_locator_map.svg|н|250п|Положај Махараштре у Индији]]</center>
|}
[[СликаПодатотека:Maharashtra (62).jpg|мини|десно|300п|Планините во Махараштра]]
 
'''Махараштра''' е сојузна држава во [[Индија]] со површина од 307.713 km² и 96.752.247 жители (сос: 1. јан. 2001). Густината на населението е 314 жит./km². Втора е по население, а трета по површина во Индија. Најголемиот индиски град [[Мумбаи]] представува главен град на Махараштра.
[[СликаПодатотека:DowntownBombay.jpg‎|thumb|left|300px|Поглед на Мумбаи (Поранешен Бомбај)]]
 
 
 
 
==Географија Географија ==
[[Западни Гати|Западните Гати]] представуваат ридско подрачје пралелно со брегот, со просечна висина од 1200 метри. Западно се наоѓа [[Конкан]] крајбрежна низина, која е широка 50 до 80 километри. Источно од Гата се простире висорамнината [[Декан]]. Западните Гати представуваат подрачје каде извираат многу реки кои течат на југот од Индија. Тука извираат [[Годавари]] и реката [[Кришна]].
 
 
== Демографија ==
Махараштра представува втора индиска држава по бројот на население. Има 96.752.247 жители. Само 11 земји од светот имаат повеќе население од Махараштра. Градско население сочинува 42.4% од вкупното население. Службен јазик је [[марати јазик|марати јазикот]], кој го зборува мнозинството на населението. Сепак во [[Мумбаи]], како космополитски град се зборуваат и [[хинди]], [[гуџарати]] и [[англиски]]. Мнозинска религија е хинду со 80.2% верници, а муслиманите сочинуваат 10.2%, будистите 6%, а џаинисти и христијаните по 1%.
=== Најголеми градови ===
(Спрема пописот од 2001.)
 
|}
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.maharashtratourism.gov.in/mtdc/Default.aspx?strpage=gethistory.html Историјата на Махараштра]
* [http://www.mumbainet.com/cityinfo/histmaha.htm Mumbainet]
* [http://www.indtravel.com/maha/maharash.html Историја]
* [http://goidirectory.nic.in/maha.htm Govt. of India directory] &ndash; влада
* [http://www.maharashtra.gov.in/index.php Службени сајт на владата на Махараштра]
* [http://www.maharashtratourism.gov.in/ Службен туристички сајт ]
* [http://www.indtravel.com/maha/maharash.html Indtravel] &ndash; Преглед на државата.
* [http://www.maharashtra.gov.in/intranet/Deswebpage/distlink.htm/ Статистика по дистрикти]
* [http://www.india-picture.net/maharashtra India Picture] &ndash; Слики.
* [http://www.thinkinvestments.com/indian-city-guides/ Водичи]
* [http://www.ideasnext.com/marathimusic/index.htm Махараштра музика]
[[eo:Maharaŝtro]]
[[es:Maharastra]]
[[et:MahārāṣhṭraMahārāshtra]]
[[eu:Maharashtra]]
[[fa:مهاراشترا]]