Разлика помеѓу преработките на „Црква Света Софија (Софија)“

с
нема опис на уредувањето
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с
'''Црквата Света Софија''' ([[бугарски јазик|бугарски ]]: ''Църква „Света София“ '') е [[црква]] која се наоѓа во [[Софија]], [[Бугарија]] и е во склопот на [[Бугарска Православна Црква|Бугарската православна црква]]. Оваа црква е една од најстарите во градот изградена во [[4 век]]. Во [[14 век]], по самата [[црква]] било именувано и името на градот [[Софија]]. Во време на [[Османлиска империја|Османлиската империја]] била претворена во [[џамија]].
 
{{DEFAULTSORT:Софија}}
[[Категорија:Цркви во Софија]]
[[Категорија:Православни цркви во Бугарија]]