Разлика помеѓу преработките на „Свети Антониј Велики“

с
нема опис на уредувањето
с
|prayer_attrib=
}}
 
 
 
'''Свети Антониј Велики''' ({{роден на|||251}}, {{роден во|Среден Египет}} - {{починал на|||356}}) е православен светец.
 
 
Починал од природна смрт на свои 105 години, во 356 година.
 
[[Податотека:Piero di Cosimo 025.jpg|thumb|250px|Слика на Свети Антониј, од [[Пјеро ди Козимо]], ''околу''. 1480 година]]
[[Податотека:Félicien Rops - La tentation de Saint Antoine.jpg|thumb|250px|Искушение на Свети Антониј (Félicien Rops, La tentation de Saint Antoine, [[1878]])]]
[[Податотека:Schongauer St. Antonius.jpeg|thumb|250px|Борба на Свети Антониј со [[демони]]([[15 век]]).]]
 
 
==Изреки==
:''Тој кој живи самотнички, ослободен е од три борби: говорот, видот и слухот. Кај него единствено останува бробата на срцето.''
 
:''Провери и испитај, ќе видиш дека валстодршците имаат власт само над твоето тело но не и над твојата душа. Имај го тоа секогаш во предвид.''
 
:''Умни не се тие кои ги научиле изреките и списите на древните мудреци, туку тие кои го разликуваат доброто од злото.''
 
 
==Видете исто така==
* [[Коптски светци]]
* [[Хермит]]
* [[Манастир Свети Антониј]], [[Египет]]
 
== Надворешни врски ==
{{wikiquote}}
{{commonscat|Saint Anthony the Great|Свети Антониј Велики}}
* [http://www.newadvent.org/cathen/01553d.htm Католичка Енциклопедија: ''St. Anthony, Abbot''] {{en}}
* [http://www.dts.edu/media/play/?MediaItemID=6a05fb4b-4448-4092-bc26-aafc8cf6da66&audio=true Видео на врковниот историчар Ендрју Велс кој ја раскажува приказната за Антониј] {{en}}
 
[[Категорија:Православни светци]]
[[Категорија:Египетски светци]]
[[Категорија:Египетски хермити]]
[[Категорија:Католичка духовност]]
[[Категорија:Христијанство во Африка|Антониј од Египет]]
[[Категорија:Христијански монаси]]
[[Категорија:Англикански светци]]
 
[[ar:أنطونيوس]]