Разлика помеѓу преработките на „Сукре“

Додадени 20 бајти ,  пред 10 години
с
Бот Додава: hif:Sucre; козметички промени
с (Бот Додава: af:Sucre)
с (Бот Додава: hif:Sucre; козметички промени)
|official_name = Сукре
|other_name = Ла Плата, Чукисака
|native_name = Sucre <br /> Charcas
|nickname = Белиот град, Град на четири имиња
|motto =
'''Сукре''' (население 247,300 во [[2006]])е уставниот главен град на [[Боливија]], центар на Врховниот Суд на Боливија и центар на департментот [[Чукисака (департмент)|Чукисака]]. Градот се наоѓа на југот од земјата, на надморска височина од 2750 метри. Оваа пониска надморска височина му овозможува на градот топла [[клима]].
 
== Видете исто така ==
* [[Боливија]]
* [[Ла Паз]]
 
{{Боливија-гео-никулец}}
[[gl:Sucre]]
[[he:סוקרה]]
[[hif:Sucre]]
[[hr:Sucre]]
[[ht:Sik]]