Разлика помеѓу преработките на „Свети Антониј Велики“

с
нема опис на уредувањето
с (Создадена страница со: '''Свети Антониј''' ({{роден на|||251}}, {{роден во|Среден Египет}} - {{починал на|||356}}), правосла...)
 
с
'''Свети Антониј Велики''' ({{роден на|||251}}, {{роден во|Среден Египет}} - {{починал на|||356}}), е православен светец.
 
Антониј, на 20-годишна возраст останал без родителите, морал да се грижи за семејството и за својата помала сестра.