Разлика помеѓу преработките на „Роберт Кох“

Додадени 25 бајти ,  пред 10 години
с
Бот Додава: pnb:رابرٹ کوخ; козметички промени
с (Бот Додава: ne:रोबर्ट कोच)
с (Бот Додава: pnb:رابرٹ کوخ; козметички промени)
По успехот на Кох, квалитетот на неговите натамошни истражувања опаѓал (посебно по фијаското со неговиот неефикасен лек [[туберкулин]]), иако неговите ученици ги откриле организмите одговорни за [[дифтерија]]та, [[тифус]]от, [[пневмонија]]та, [[гонореа]]та, цереброспиналниот [[менингитис]], [[лепра]]та, [[тетанус]]от и [[сифилис]]от користејќи ги неговите методи. Роберт Кох починал на 27 мај, 1910 како резултат на инфаркт во [[Баден-Баден]] на 66 годишна возраст.
 
[[Кохов Кратер|Коховиот Кратер]] на [[Месечина]]та е именуван по него. Наградата на Роберт Кох и Медалот на Кох се создадени во чест на микробиолозите кои прават исклучителни откритија или на оние кои придонесуваат за светското здравје на уникатен начин. Првиот негерманец кој го добил овој медал бил професорот [[Бил Хатчинсон]] од Универзитетот Стратклид во [[Глазгов]], [[Шкотска]].
 
[[Категорија:Германски научници]]
[[oc:Robert Koch]]
[[pl:Robert Koch]]
[[pnb:رابرٹ کوخ]]
[[pt:Robert Koch]]
[[qu:Robert Koch]]