Група за истражување на филогенијата на скриеносемените растенија: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
сНема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Групата за истражување на филогенијата на скриеносемените растенија''' ([[Англиски јазик|англиски]]: ''Angiosperm Phylogeny Group'' или скратено ''APG'') е здружение формирано од две меѓународни групи на [[Ботаника|ботаничари]]-систематичари, чија цел е воспоставување на консензус во однос на [[систематика]]та на [[Скриеносемени|цветните (скриеносемени) растенија]] која би ги рефлектирала сродните односи помеѓу цветниците базирани на истражувањата во [[Молекуларна систематика|молекуларната систематика]]. Од оваа соработка произлегоа два документа, и тоа 'APG I ([[1998]])' и 'APG II ([[2003]])'. Тие се создадени како резултат на несогласувањата кои постојат во постарите класификации на [[Растенија|растителниот]] свет (како системите на [[Кронквист]] од [[1981]], потоа на Торн од [[1992]] и [[2001]] и на [[Армен Тахтаџјан|Тахтаџјан]] од [[1997]]).
 
Меѓу поважните организации кои учествуваат во истражувањата се:
 
* [[Шведска кралска академија на науките]] (Шведска)
* [[Упсалски универзитет]] (Шведска)
* [[Кралски ботанички градини, Кју]] (Велика Британија)
* [[Универзитет на Мериленд]] (САД)
* [[Универзитет на Флорида]] (САД)
* [[Ботаничка градина на Мисури]] (САД)
 
{{Ботаника-никулец}}