Разлика помеѓу преработките на „Век“

Додадени 30 бајти ,  пред 11 година
с
Бот Додава: qu:Pachakwata; козметички промени
с
с (Бот Додава: qu:Pachakwata; козметички промени)
'''Век''' или '''столетие''' е временски период од [[сто]] последователни [[година|години]]. Во највеќето јазици, како во македонскиот, вековите се именуваат со [[реден број|редни броеви]], како на пр. „[[9 век|деветти век н.е.]]“. Во Европа исклучок се [[Скандинавија|скандинавските]] јазици, кои вековите ги изразуваат во стотини (на пр. „1900-тите“).
 
== Почеток и крај во Грегоријанскиот календар ==
Според [[Грегоријански календар|Грегоријанскиот календар]], [[1 век|I век]] н.е. започнал на 1 јануари, 1 г. и завршил на 31 декември, 100. [[2 век|II век]] започнал во [[101]] г., [[3 век|III век]] во [[201]] г. и тн. Формулата гласи дека ''n''-тиот век започнува во ''100×n - 99'' година.
 
==== I век п.н.е. и н.е. ====
Не постои „нулти век“ помеѓу [[1 век п.н.е.|I век п.н.е.]] и [[1 век|I век н.е.]]. Затоа не постои ни 0 година н.е.<ref>
Два други система кои немаат верска ориентација се [[Астрономско броење на годините|астрономскиот систем]] и стандардот [[ISO 8601]], и користат [[нулта година]]. 1 година п.н.е. е 0 г. во астроносмкиот систем, и 0000 г. во ISO 8601. Денес ISO 8601 датирањето бара употреба на Грегоријанскиот календар за сите години, за разлика од астрономскиот систем и датирањето според [[наша ера]], кои дозволуваат употреба на Јулијанснкиот календар за годините пред 1582 CE.
</ref>. Јулијанскиот календар „прескокнува“ од 1 п.н.е. на 1 н.е. Првиот век п.н.е. го опфаќа периодот од [[100 п.н.е.]] до [[1 п.н.е.]]. Другите векови пред нашата ера ја следат истата шема.
 
== Датирање во други календарски системи ==
Освен Грегоријанскиот, [[Јулијански календар|Јулијанскиот календар]] и [[Хинду календар|хинду календарот]] користат годишни циклуси за цели, округли временски периоди. Да речеме, хинду календарот користи циклуси од 60 години.
 
== Вакови во астрономскиот систем ==
[[Астрономско броење на годините|Астрономското броење на годините]] што го користат [[астроном]]ите има и нулта година (0). Затоа првиот век во овој календар ги опфаќа годините 0 до 99, вториот 100 до 199 и тн. Меѓутоа за 2000 г. да се смета за прва година од XXI век, астрономската 0 година мора да соодветствува на грегоријанската година 1 п.н.е.
 
== Белешки и наводи ==
{{reflist |2}}
''The Battle of the Centuries'', Ruth Freitag, Владина печатарска служба на САД. Достапно во Superintendent of Documents, P.O. Box 371954, Pittsburgh, PA 15250- 7954. Рег. бр. 030-001-00153-9.
 
== Видете исто така ==
* [[Листа на векови]]
* [[Милениум]]
 
[[af:Eeue]]
[[an:Sieglo]]
[[ar:قرن (زمن)]]
[[an:Sieglo]]
[[arc:ܕܪܐ]]
[[arz:قرن]]
[[ast:Sieglu]]
[[zh-min-nan:Sè-kí]]
[[be:Стагоддзе]]
[[bg:Век]]
[[br:Kantved]]
[[bs:Vijek]]
[[br:Kantved]]
[[bg:Век]]
[[ca:Segle]]
[[ckb:سەدە]]
[[cv:Ĕмĕр]]
[[cs:Století]]
[[cv:Ĕмĕр]]
[[da:Århundrede]]
[[de:Jahrhundert]]
[[etdiq:SajandidSeserre]]
[[el:Αιώνας]]
[[en:Century]]
[[es:Siglo]]
[[eo:Jarcento]]
[[es:Siglo]]
[[et:Sajandid]]
[[eu:Mende]]
[[fa:سده]]
[[fi:Vuosisata]]
[[fiu-vro:Aastagasada]]
[[fr:Siècle]]
[[fy:Ieu]]
[[gl:Século]]
[[hak:Sṳ-ki]]
[[kohe:세기מאה (זמן)]]
[[hy:Դար]]
[[hr:Stoljeće]]
[[idht:AbadSyèk]]
[[hu:Évszázad]]
[[hy:Դար]]
[[ia:Seculo]]
[[uzid:AsrAbad]]
[[is:Öld]]
[[it:Secolo]]
[[heja:מאה (זמן)世紀]]
[[jbo:ctona'a]]
[[jv:Abad]]
[[ka:საუკუნე]]
[[kn:ಶತಮಾನ]]
[[ko:세기]]
[[ka:საუკუნე]]
[[sw:Karne]]
[[ht:Syèk]]
[[ku:Sedsal]]
[[la:Saeculum]]
[[lv:Gadsimts]]
[[lt:Amžius]]
[[ln:Bonkámá]]
[[jbolt:ctona'aAmžius]]
[[hulv:ÉvszázadGadsimts]]
[[ml:നൂറ്റാണ്ട്]]
[[mn:Зуун]]
[[mr:शतक]]
[[arz:قرن]]
[[ms:Abad]]
[[mn:Зуун]]
[[nah:Mācuīlpōhualxihuitl]]
[[nl:Eeuw]]
[[ja:世紀]]
[[no:Århundre]]
[[nn:Hundreår]]
[[no:Århundre]]
[[nrm:Syiclle]]
[[oc:Sègle]]
[[uz:Asr]]
[[pl:Wiek]]
[[pt:Século]]
[[qu:Pachakwata]]
[[rmy:Shelbersh]]
[[ro:Secol]]
[[rmy:Shelbersh]]
[[ru:Век]]
[[sah:Үйэ]]
[[sco:Century]]
[[scn:Sèculu]]
[[sco:Century]]
[[sh:Vijek]]
[[simple:Century]]
[[sk:Storočie]]
[[sl:Stoletje]]
[[sr:Век]]
[[sh:Vijek]]
[[su:Abad]]
[[fi:Vuosisata]]
[[sv:Sekel]]
[[tlsw:Daang taonKarne]]
[[ta:நூற்றாண்டு]]
[[th:ศตวรรษ]]
[[tg:Аср]]
[[th:ศตวรรษ]]
[[tl:Daang taon]]
[[tr:Yüzyıl]]
[[uk:Століття]]
[[ur:خط الوقت]]
[[swuz:KarneAsr]]
[[vi:Thế kỷ]]
[[fiu-vro:Aastagasada]]
[[war:Siglo]]
[[yo:Ọ̀rúndún]]
[[zh-yue:世紀]]
[[diq:Seserre]]
[[zh:世纪]]
[[zh-min-nan:Sè-kí]]
[[jazh-yue:世紀]]