Разлика помеѓу преработките на „Црква Свети Архангел Михаил (Белград)“

с
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: sh:Saborna crkva u Beogradu; козметички промени)
с
 
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Infobox religious building
 
'''Саборната црква Св. Архангел Михаил ''' ([[српски јазик|српски]]: ''Саборна Црква Св. Архангела Михаила / Saborna Crkva Sv. Arhangela Mihaila'') е [[црква]] која се наоѓа во [[Белград]], [[Србија]] и е во склопот на [[Српска Православна Црква|Српската православна црква]]. Црквата била изградена во периодот помегу [[1837]] до [[1840]] година по наредба на принцот [[Милош Обреновиќ]].
 
{{Шаблон:Цркви-Никулец}}
 
{{DEFAULTSORT:Архангел Михаил}}
[[Категорија:Цркви во Белград]]
[[Категорија:Православни манастири во Србија]]