Булова функција: Разлика помеѓу преработките

Додадени 39 бајти ,  пред 12 години
с
Бот Додава: uk:Булева функція; козметички промени
[непроверена преработка][непроверена преработка]
сНема опис на уредувањето
с (Бот Додава: uk:Булева функція; козметички промени)
Секоја ''k''-арна Булова формула може да се изрази како [[исказ]]на формула во ''k'' променливи ''x''<sub>1</sub>,…,''x''<sub>k</sub>, а две исказни формули се [[логичка еквиваленција|логички еквивалентни]] [[ако и само ако]] ја изразуваат истата Булова функција. За секое ''k'' има <math>2^{(2^k)}</math> ''k''-арни функции.
 
== Буловите функции во програмите ==
Буловата функција опишува како да се одреди [[Логички тип на податоци|Булово-вреднуван]] извод заснован на извесна [[Булова логика|логичка]] пресметка од Булови вносови. Ваквите функции играат основна улога кај прашањата за [[теорија на сложеноста|теоријата на сложеноста]] како и дизајн на кола и чипови кај [[дигитален компјутер|дигиталните компјутери]]. Својствата на Буловите функци играат стожерна улога во [[криптографијата]], особено кај дизајнот на [[симетрична криптографија|симетрични клучни алогирми]] (видете [[кутија за замена]]).
 
Буловите функции честопати се претставени со реченици во [[исказна логика|исказната логика]], а понекогаш и со повеќепроменливи [[полином]]и над [[конечно поле|GF]](2), но поефикасно се претставуваат по пат на [[бинарен одлучен дијаграм|бинарни одлучни дијаграми]], [[негациска нормална форма|негациски нормални форми]] и [[исказен насочен ацикличен график|исказни насочени ациклични графици]].
 
== Видете исто така ==
{{Col-begin}}
{{Col-break|width=30%}}
[[fr:Fonction booléenne]]
[[it:Funzione booleana]]
[[nl:Booleaanse functie]]
[[ja:ブール関数]]
[[nl:Booleaanse functie]]
[[ru:Булева функция]]
[[uk:Булева функція]]
[[zh:布尔函数]]