Разлика помеѓу преработките на „Трансилванија“

Додадени 256 бајти ,  пред 10 години
с
 
== Административна поделба ==
 
[[Image:TransylvaniaEthnography ro.png|thumb|right|Романски етнографски региони (Трансилванија-црвено; Округ-сина; Сатмар-зелена; Кришана-жолти; Банат-виолетова)]]
 
Историскиот регион, кој во [[1920]] година бил вклучен во составот на Романија вклучува речиси 102.200 km ². Административната поделба на Трансилванија денеска вклува: