Разлика помеѓу преработките на „Трансилванија“

Додадени 222 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с
[[Image:Transylvania.png|thumb|250px|Трансилванија на картата на Романија]]
[[Image:Transylvania location.svg|thumb|250px|Трансилванија на картата на Европа]]
 
'''Трансилванија''' ([[романски]]: ''Ardeal или Transilvania''; [[унгарски]]: ''Erdély; германски: Siebenbürgen'') е историски регион кој се наоѓа во централниот дел на [[Романија]]. Граничи на исток и на југ од [[Карпати|Карпатите]], продолжува на запад до [[Апусени]]. Терминот, сепак често ги опфаќа не само териториите на Трансилванија, туку и некои историски региони како што се: [[Кришана]], [[Марамуреш]] и [[Банат]].