Разлика помеѓу преработките на „Трансилванија“

Додадени 36 бајти ,  пред 10 години
== Туристички атракции ==
 
* [[Брански замок]], познат и како ''замокот на Дракула''
* Средновековните градови: [[Клуж-Напока]], [[Сибиу]] (Европски град на културата во 2007), [[Сигишоара]]
* [[Црква Денсуш]]
* [[Дакиски тврдини на планината Ораштие]]
* [[Merry Cemetery]]
* [[Дрвените цркви]]
* Седумте села со цркви и заштитни ѕидови во Трансилванија