Разлика помеѓу преработките на „Трансилванија“

Додадени 506 бајти ,  пред 10 години
 
== Туристички атракции ==
 
* Брански замок, познат и како замокот на Дракула
* Средновековните градови: Клуж-Напока, Сибиу (Европски град на културата во 2007), Сигишоара
* Црква Денсуш
* Дакиски тврдини на планината Ораштие
* Merry Cemetery
* Дрвените цркви
* Седумте села со цркви и заштитни ѕидови во Трансилванија
 
==Референци==