Разлика помеѓу преработките на „Трансилванија“

Додадени 38 бајти ,  пред 10 години
== Административна поделба ==
Историскиот регион, кој во [[1920]] година бил вклучен во составот на Романија вклучува речиси 102.200 km ². Административната поделба на Трансилванија денеска вклуувавклува:
 
*[[Округ Сату Маре|Сату-Маре]]
Најнаселени односно најголеми градови се:
 
* [[Клуж-Напока]] (318,027)
* [[Темишвар]] (317,651)
* [[Брашов]] (283,901)
* [[Орадеа]] (206,527)
* [[Арад]] (172,824)
* [[Сибиу]] (155,045)
* [[Муреш]] (149,577)
* [[Баја Маре]] (137,976)
* [[Сату Маре]] (115,630)
 
== Население ==