Разлика помеѓу преработките на „Трансилванија“

Додадени 1.770 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
'''Трансилванија''' ([[романски јазик|романски:]] ''Ardeal'' или Transilvania; унгарски: Erdély; германски: Siebenbürgen) е историски регион кој се наоѓа во централниот дел на [[Романија]]. Граничи на исток и на југ соод планинскиот венец [[Карпати]]. Историски|Карпатите, Трансилванија продолжува на запад до планините Апусени,. ноТерминот, терминотсепак често ги опфаќа не само териториите на Трансилванија, нотуку и историскитенекои историски региони накако што се: [[Кришана]], [[Марамуреш ]] и [[Банат]].
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
 
'''Трансилванија''' ([[романски јазик|романски:]] ''Ardeal'' или Transilvania) е историски регион во централниот дел на [[Романија]]. Граничи на исток и на југ со планинскиот венец [[Карпати]]. Историски, Трансилванија продолжува на запад до планините Апусени, но терминот често ги опфаќа не само Трансилванија, но и историските региони на [[Кришана]], [[Марамуреш ]] и [[Банат]].
Трансилванија во текот на својата историја била “во срцето“ на Кралство Дакија (82 п.н.е.-106 н.е.). Во 106 година била освоена од страна на Римска империја|Римјаните, а нејзините богатства целосно експлоатирани. Кога Римјаните се повлекле во 271 година, територијата била изложена на различни влијанија од различни племиња. Во следните години, оваа област била под контрола на Карпи|дакиското племе Карпи, Визиготи, Хуни, Гепиди, Авари и Прабугари|Бугари. По романизација|романизацијата на овие простори, дакиските племиња и народи започнале да се предвижуваат кон југ. Така, главниот карактер на населението во Трансилванија бил формиран со мешењето на Дакиските народи и Римјаните заедно со нивните култури.<ref name="boundary">{{cite web|title=''International Boundary Study'' - No. 47 – April 15, 1965 - Hungary – Romania (Rumania) Boundary|publisher=US Bureau of Intelligence and Research|url=http://www.law.fsu.edu/library/collection/LimitsinSeas/IBS047.pdf}}</ref>Сепак, денеска историчарите водат сеуште дебати околу карактерот на областа пред таа да биде освоена од страна на Унгарци|Унгарците.<ref name=Congress/>
 
 
==Референци==