Разлика помеѓу преработките на „Боровичи“

Одземени 23 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
}}
'''Боровичи''' (на [[руски јазик|руски]]: ''Боровичи́'') е град во северозападниот дел на [[Русија]]. Се наоѓа во [[Новгородска област|Новгородската област]] и е втор наjголем во областа.
Градот е административен центар на едноимененистоимениор муниципален рајонреон и градска општина, има 56 107 жители (2008). Градот е сместен на брегoт на реката Мста, на 175 km источно од [[Велики Новгород]], Има железничка станица.
 
Градот е збратимен со
137

уредувања