Разлика помеѓу преработките на „Шпато“

Одземени 78 бајти ,  пред 10 години
Откажано уредување 839593 (автор: 77.29.246.158 | Разговор)
(Откажано уредување 839593 (автор: 77.29.246.158 | Разговор))
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Здружението на автори на музички дела на [[Република Македонија]]''' – '''[[ШПАТО]http://www.shpato.mk/]''' е основано е на 15 јуни [[2004]] година по иницијатива на 13 eминeнтни автори на музички дела кај нас, кои беа потикнати од состојбите и позицијата на макед[http://www.example.com наслов на врска]онскатамакедонската музика.
 
Патрон на здужението е легедарниот [[Драган Ѓаконовски]] – ШПАТО, според кој задружението го носи своето скратено име. Бројот на членовите на ШПАТО секојдневно се зголемува, така што денес покрај авторите со долгогодишен и докажан кредибилитет во здружението членуваат и повеќе млади надежни творци од целата Република.
73

уредувања