Разлика помеѓу преработките на „Air Dolomiti“

Одземени 32 бајти ,  пред 10 години
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
==Историја==
 
Air Dolomiti беше основана во [[Јануари]] [[1989]] година од страна на Leali Steel групацијата. Започна со регионални летови во јануари 1991 со првата линија Трст - Џенова, додека во [[1992]] година започна со меѓународни летови до [[Виена]] и [[Минхен]]. По неколку години на кооперација, Луфтханза откупи 26% од сопственичкиот пакет во јануари 199[[Наслов на врска]]91999 и го зголеми на 52% во април 2003, додека со целосен сопственички пакет се здоби во јули 2003. Од тогаш Air Dolomiti е контролирана од страна на Луфтханза како член на Луфтханза Регионал, стратешка кооперација помеѓу пет Европски регионални авиокомпании (Air Dolomiti, Augsburg Airways, Contact Air, Eurowings и [[Lufthansa CityLine]]). Авиокомпанијата има околу 552 вработени, и истотака си го има зачувано своето оригинално име, и покрај тоа што е дел од групацијата Луфтханза.
 
==Дестинации==
73

уредувања