Разлика помеѓу преработките на „Титаник“

Одземени 6 бајти ,  пред 10 години
Откажано уредување 888421 (автор: 213.135.190.137 | Разговор) restored proper syntax
(Откажано уредување 888421 (автор: 213.135.190.137 | Разговор) restored proper syntax)
За време на првото патување, Титаник удрил во санта мраз во Северниот [[Атлантик]] пред полноќ на 14. април [[1912]] ситни и потонал два часа и четириесет минути подоцна, на 15. април. Тоа бил голем шок за јавноста, особено што потонувањето завршило со огромни загуби од 1517 патници, што е една од најголемите поморски цивилни несреќи.
 
'''== Изградба =='''
 
Титаник беше океански брод на Вајт Стар Лајн, изграден во бродоградилиштето Харланд и Вулф во Белфаст и дизајниран да им конкурира на ривалите Кунард Лајнс Луситаниа и Мавретаниа. Титаник заедно со своите сестри од олимписка класа, Олимпик и наскоро што ќе се изградел Бритраник (што првин се нарекувал Гигантик) биле наменети да бидам најголемите, најлуксузни бродови од тоа време. Дизајнерите биле директорот на Харланд и Вулф и Вајт Стар, Лорд Вилијам Пири, менаџерот за изградба како и главен во одделот за дизајн, морнарскиот архитект Томас Ендрус, како и пионот и генерален менаџер Александар Карлајл. Улогата на Карлајл била да се дизајнира суперструктурата на овие бродови, главно аеродинамичната суперструктура придружена во трупот, како и правење на ефикасни дизајни на кранови за чамците за спасување. Карлајл ќе го напушти проектот во 1910, пред бродот да биде пуштен, кога стана акционер во Велин Дејвитс и Енџениринг Компани, односно фирмата задолжена за крановите.
73

уредувања