Разлика помеѓу преработките на „Глигор Поповски“

Додадени 384 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Глигор Поповски''' ([[Будинарци]], [[Берово|Беровско]], [[1 април]] [[1928]] - [[Скопје]], [[14 мај]], [[2007]]) е македонски писател за деца, [[поет]], [[раскажувач]], [[романсиер]] и [[преведувач]]. ЗавршилУчел [[Учителскаво школародното (Скопје)|Учителскасело,потоа школаво Берово и во Скопје]].Струмица, Работели како новинарнајпосле во „Пионерски весник“Скопје,каде вошто книгоиздателствотозавршува „Детскаучителска радост“,школа. гиВо уредувал1949 списанијатагодина Титовстапува пионер,на Другарче,работа Развигорво иРедакцијата Росица.„Пионерски Билвесник“, главенпрвин уредниккако наилустратор, издавачкатаа дејностпотоа вокако „Детска радост“соработник.
Се до пензионирањето во 1988 година, работи во Книгоиздателството „Детска Радост“ при НИП „Нова Македонија“,првин како уредник на „Титов пионер“, а подоцна на „Развигор“,„Другарче“и „Росица“,а неколку години работи и како главен уредник на Издавачката дејност.
 
 
==Литературно творештво==
Анонимен корисник