Разлика помеѓу преработките на „Чалкучимак“

Одземени 32 бајти ,  пред 11 година
 
Чалкучимак бил роден во [[Кито]]. За време на граѓанската војна во [[Тавантинсују]], тој бил на страната на Атахуалпа и учествувал во акцијата за поразување на [[Хуаскар]] за време на [[битката на Чимборазо]]. Чалкучимак го заробил братот на Хуаскар, [[Аток]] кој подоцна и го убил. Во април [[1532]] година тој и неговите соброци го заробиле и убиле Хуаскар за време на [[битката на Кипаипан]].
 
==Наводи==
<references/>
 
==Видете исто така==