Опиум: Разлика помеѓу преработките

Додадени 4 бајти ,  пред 12 години
с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Додава: arz:افيون)
сНема опис на уредувањето
[[Податотека:Harvesting opium.jpg|thumb|210px|Режење на чашката на афионот]]
'''Опиумот''' е [[супстанција]] што се добива со засекување (режење) на зелените чашки на посебен вид [[афион]] - опиумски афион (''Papaver somniferum'') од кои истекува млечен сок. Таквиот сок потоа се суши на [[воздух]] додека не се добие кафеава смеса.
 
==Карактеристики==
3.890

уредувања